Tai Chi szellemiség 4 aspektusa: harcművészet, önismeret, egészségmegőrzés, spiritualitás

3. Tai Chi és egészség(megőrzés), energetika

12241779_963461913721030_7207838630850166981_n

Talán az egészségmegőrzés aspektus a nyugaton leginkább megértett és átvett a Tai Chi-ból. Nyugaton a mai napig a leginkább ez a rész megragadható belőle, és talán a közvélemény is úgy tekint a Tai Chi-ra, mintegy lassú, táncszerű tornára, amelytől egészségesek leszünk és segíti a belső energiák harmonizálását és nyugalom elérését. Ez nem egy rossz látásmód, de a fentiek fényében nyilvánvalóan ennél sokkal többről van szó.

Az egészségmegőrző / egészségfejlesztő / energizáló aspektust inkább a chi kung gyakorlatrendszerek támogatják, ezen gyakorlatok (különösen a külső vagy wai dan) többnyire bárki (gyengébbek, idősebbek, nem egészséges emberek) által végezhetőek, különösebb előképzettség nélkül is. A tai chi chuan és integral tai chi gyakorlatrendszerek azonban már igényelnek némi felkészültséget, egy testi-energetikai megalapozottságot, vitalitást, erőt és állóképességet. E tekintetben azt mondhatjuk, hogy ez utóbbiak komolyabb, komplexebb művészetek, amelyekbe több időt, energiát, elköteleződést kell beletennünk, ha szeretnénk ki is venni belőlük. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne tai chi-t gyakorolni pusztán egészséges mozgás öröméért, de meglátásom szerint ez problematikus nyugaton, hogy azok és úgy tai chi-znak, ahogy nem kéne, mert nincs meg a kellő megalapozottságuk.

A tai chi lehet fontos testtudatosság fejlesztő módszer, ennek az egészségmegőrző aspektus fontos alapja. Tehát mindazok a jótékony hatások a test szintjén, amelyeket a Chi Kung fejezetben részletezek nagyon is fontos alapját és nem kihagyható feltételét képezik a távolabbi céljainknak ezen az úton. Ugyanaz elmondható itt is, mint a jóga esetén is, hogy a klasszikus szemléletben az egészséges, rugalmas, vitális, laza test nem célja a gyakorlásnak, hanem feltétele, sajnos sok esetben a modern szemléletmód abban merül ki, hogy a testnél kezdődik és ott is végződik, tehát ami a klasszikus körülmények közt az indulás feltétele volt, az manapság sok esetben végcél. Ez persze nemcsak kultúránk sekélyes szemléletmódját minősíti e téren, hanem a modern ember testi-energetikai állapotát is amely összefügg a globalizálódó életmód számos egészségromboló hozadékával, pl. egészségtelen ételek, mozgáshiány, elhízás, stressz, konzumidiotizmus, urbanizáció, komfortzóna és tűréshatár beszűkülése, gyógyszer, cukor és egyéb függőségek, allergiák, érzékenységek. Ennek köszönhetően nyilván más megvilágításba kerülhetnek a gyakorlás hangsúlyai és sokkal fontosabb az egészség aspektus mint valaha. Sajnos a modern ember már rég nem rendelkezik azon testi kondíciókkal és képességekkel, mint akár csak egy pár száz éves társadalom életedzett vagy “harcedzett” embere.

Kifejezetten egészségmegőrző / energetika aspektussal inkább chi kung órákon foglalkozunk, valamint az 5 elem programsorozat workshopjain, ahol meridiánokkal, szervekkel és testi-energetikai funkciókörökkel, energia (chi) és életerő-vitalitás (jing) fejlesztéssel foglalkozunk. Ezen túlmenően a tai chi flow széria gyakorlás segíti a keringést és jótékony az ízületi struktúrának is.

Visits: 759 | Today: 0 | Total: 97885

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük