Kezdjük a boldogsággal, a boldog karácsonyt közhely, ismerős, de tulképp mit is jelent boldognak lenni. Az ENSZ által 50 éve végzett boldogságfelméréseken mi magyarok a 104. helyen állunk, míg a dánok az elsők. Engem sokat foglalkoztat a boldogság kérdése, hogy mi az, hogyan érhető el, elérhető-e, kinek miféle, hogyan mérjük, hová tűnt az életemből?
A dán gyermeknevelés könyvben a szerzők megfogalmaznak jellegzetességeket, amik jellemzőek a dánokra a gyereknevelésben, hiszen ha ők a legboldogabbak, akkor biztosan jól nevelik a gyermekeiket, hiszen a boldog felnőtt tud boldog gyereket nevelni, és belőle válik majd boldog felnőtt is. Ezen nevezetes pontokból szemezgetnék párat és a taichihoz kapcsolnám, hogy még izgalmasabb legyen. Természetesen, ha nem nevelsz gyereket, akkor vonatkoztasd magadra, sőt a legfontosabb kérdés te rád vonatkozik, hogy boldog vagy-e!
Belső vagy külső kontroll
A belső vs külső kapcsán rengetegszer beszélek taichi és chikung terén is, hiszen amit csinálunk az belső stílus vagy művészet, ha úgy tetszik a külső testi és mozgásos gyakorlatok révén fejlesztjük a belsőt, ez az ami elsőre nem látszik, de idővel lépten nyomon kibukik és ez adja az értelmét a haladóbb szellemű önismereti fókuszú gyakorlásnak, amely során egyre inkább felismered, hogy ami benn, az van kinn és ha belül változtatsz, akkor kívül változik és ehhez kapsz módszert és eszköztárat tőlem.
Hogy jön ide a boldogság? Felmérések szerint azok a gyerekek, akiket külső kontrollosnak nevelnek, azok kevésbé érzik ráhatásukat az életükre és arra, ami történik velük. Míg a belső kontrollos gyerekek nyilvánvalóan boldogabbak, hiszen tudják, hogy van ráhatásuk az életükre és arra, hogy mi történik velük. Indíttatásuk, belső és személyes, a kontrollhely bennük található. Tanulmányok sora bizonyítja már, hogy a külső kontrollos gyerekek hajlamosabbak a szorongásra és depresszióra és gyakrabban érzik, hogy tehetetlenek az élettel szemben. Környezetünk, kultúránk, a társadalom nyilván befolyásol minket, de ennek ellenére mennyire érzed, hogy te irányítod az életedet? Már meg is érkeztünk a belső erőhöz, és annak műveléséhez, ami lényegi szempont a gyakorlás során, mert az által dolgozunk, vagy ha az nem megfelelő, akkor azt fejleszti a gyakorlás és ennek számtalan áldásos hatása van az életben, hiszen bármivel is foglalkozol a belső motivációs erő vagy akaraterő nélkül nem fog menni. Ez a gyakorlói identitás alapja.
Hagyományos kifejezéssel élve az út a szándék művelése.
Tanulság: a taichisok-chikungosok boldogabbak! 🙂
Lego – az évszázad játéka
Tudtad, hogy a lego (leg godt – jól játszani) Dániából ered? A képzelőerő használata a szabad játékban. Legóból bármit lehet építeni. Fontos szempont a tai chi flow rendszerben a lego szemlélet, hogy modulárisan definiált részekből tudsz építeni magadnak bármit, én a részeket definiálom, de te döntesz, hogy mit építesz belőle, ami neked fontos: egészségmegőrzés, energetika, mozgásforma, flow és áramlás, önismeret, harc és erő művészete. Ha régebb óta követsz talán látod, hogyan egészítik ki egymást kurzusaim, hogyan épülnek egymásra, hogy hosszabb távú perspektívát is tudjanak adni, de kezdő barátok is maradjanak. A lego nincs korosztályhoz kötve, a kicsik és a nagyok is tudnak játszani vele, sőt a felnőttek is.
Én nem vagyok jó ajándékozó, mert nem szeretet nyelvem. Viszont a testidő és figyelem az igen, tehát azt szeretem kapni és adni is, nem pedig konkrétumot, a gyereknél is azt látom, hogy a konkrét játékokkal nem nagyon játszik, mert az csak arra jó, amire van. Olyat igyekszem adni, amiből bármi lehet és az megunhatatlan. Ha még a belső erőt, képzeletet, kontrollt is fejleszti, akkor az szuper, nem csak gyereknek, hanem felnőttnek is. Tehát ha adok igyekszem élményt adni, amiben testidő van, öröm van, szabad játék van. Szerintem az élmény megfizethetetlen!
Nos a következőkben neked küldök egy oktató videót ajándékba, amiben téli, életerő- és belső tűz fejlesztő gyakorlatsort mutatok neked, remélem hasznodra válik, de ne feledd a lego akkor jó, ha építesz belőle vmit magadnak, ha elteszed a többi közé és a dobozában hagyod, akkor nem segít rajtad!
Az ajándék oktató videót itt találod!
Ajándékozz chikung-taichi élményt Karácsonyra / Szülinapra / bármire bármikor magadnak vagy másnak!
Ajándékozz chikungot és taichit magadnak vagy szeretteidnek! Ajándékozz egészséget, töltődést, nyugalmat, harmóniát, áramlást, mozgást! Kínálok tanfolyamokat, ha kicsit szeretnél magadba fektetni és képzéseket, ha nagyot szeretnél magadba fektetni!
- Ajándék kártya 5, 10, és 15 ezer Ft értékben. Bármely élő / online programomon vagy egyéniben felhasználható, a kártyát postán küldöm meg. Bővebben itt..
Tudtad, hogy a rizskeksz látványa nem csillapítja az éhséget? Kapcsolódj be a gyakorlásba te is! Taichi, chikung programok itt, aktuális események itt és fb-on itt, online kurzusok az online e-learning felületen itt.
Sápi Ádám, 2025, további írásaim