Gondolatok a Mostról, majmokról, fejsúlyról, Chang san fengről – TestTudat sorozat 8. rész

Hogyan kapcsolódik a Most a Testhez?

Hát úgy, hogy a tested az mindig most van és ott van, ahol van, mert nem tud máshol lenni. Te viszont tudsz és itt kezdődnek a problémák. Te vajon mennyire vagy jelen a testedben, a mostodban és a saját életedben? Mert az a szomorú hírem és az a tapasztalatom oktatói és terápiás munkám során, hogy az emberek egy része nem igazán van jelen, eleinte nem akar, aztán nem tud, sem testében, ebből fakadóan sem mostjában, ebből fakadóan saját életében. Pedig kívül rekedni a saját életeden borzasztó élmény, ha belegondolsz. Egész életedben halogatod, aztán véget ér és baszhatod!

Tanulság: a testtudatos mozgásforma a jelenléthez és önmagadhoz segít közelebb!

Tudod mit bánnak meg legtöbben a halálos ágyukon? Persze, hogy tudod, hiszen mindenki tudja. Akkor változtatnak, tesznek vmit ezért? Nem, mert majd akarnak tenni, pedig tenni csak most tudsz. A holnap csak a fejedben létezik, igazából realitása nincs, ez a fejébe ragadt modern ember démona. Te hogy vagy ezzel? Te min változtatsz épp?

Te mit gyakorolsz? Melyik a legjobb gyakorlat?

A melyik a legjobb gyakorlat kérdésre ezért mondom, hogy az, amelyiket csinálod! Mert ha nem csinálod, akkor tök mindegy melyik, mert az étlapot nem tudod megenni!

Mozdulatlan tudat, míg mozgó test

Régi videók közt kutakodva találtam ezt, 2018-ban a berlini zen centrumban éltem és jógát, chikungot, taichit tanítottam – azaz testtudatot – több helyütt is, elvonulásokon is, a zen buddhistáknak is, akikkel naphosszat ültünk együtt a jelen pillanat varázsában és bámultuk a falat reggel és este órákat, hogy felismerjük azt ami Van és aki/ami nem múlik. Akkoriban dolgoztam ki a Tai Chi flow testtudat mozgásrendszert. Mert, aki testét nem mozgatja és mozgásban, testben nem éli és nem fejezi ki a tiszta tudat gyümölcseit, annak teste meg fogja sínyleni. A taoista szemlélet szerint ugyanis, a nem formában tartott test lehúzza annak szellemét, ezért a meditáció ösvénye is – vagy bármely szellemi törekvés – célt téveszthet idővel nem megfelelő testi állapotok miatt. Ezért taichi alapelv, hogy ami kinn, az benn, ami testben az tudatban és fordítva is. A wu wei a mozdulatlanság a mozgásban, mozgás a mozdulatlanságban. A legtöbben meditálnak és mozdulatlan testben mozog a tudatuk, ha nekiülnek, ez a kezdeti állapot és sokan itt ragadnak. Bár a cél az, hogy fordítve legyen, amikor a testem mozog az életben, a tudatom akkor is mozdulatlan, ő a mozdulatlan mozgató! A tai chi erre tanít, folyamatos mozgásban vagyunk, de tudatunk mozdulatlan. Ez szóban paradox és elmagyarázni nem tudom, csak megmutatni neked, és téged is hozzá segíteni, ha eljössz kurzusaimra. Ha elmagyaráznám, akkor megint azt hinnéd, hogy megeheted az étlapot.

Felhúzott vállak és a 4. taichi alapelv

A test és tudat viszonya kapcsán most egy cikket osztok meg veled, amiben arról is mesélek, hogy aki szorong az felhúzza a vállait, hiszen ami a tudatban az a testben is, és arról is aki felhúzza a válait, az szorongani fog, hiszen ami a testben az a tudatban is. A te vállaid hogyan állnak épp, amikor az íróasztalodnál ülsz?

Innen már csak egy lépés, hogy vajon miért mondja a 4. tai chi alapelv, hogy a vállak lazák és nem emelkednek fel sosem? 

Majom ~ monkey mind ~ csapongó elme

Sokan panaszkodtok a majmok kapcsán, hogy elszabadultak, nem hallgatnak rád, randalíroznak a fejedben. Az egyik ok, ami miatt taichiznai mennek az emberek, hogy belefáradtak a majmok hiábavaló terelésébe.

Munkád végeztével is agyalsz tovább pedig nem akarod?

Szeretnél már aludni, de ők nem akarnak, nem hallgatnak rád?

Nem tudsz arra figyelni amire szeretnél? Mindig mással foglakozol, mint amivel kéne?

Akkor neked is gondot okoznak a majmaid!

Ha már elszabadultak, próbáld őket visszaterelni a hegyekbe!

Gyere te is taichizni, megmutatom hogyan!

Mert tudod a gondolkodás jó szolga, de rossz úr!

A majmok előbb szabadulnak el, randalíroznak, aztán szép lassan fogságba ejtenek, saját fejed lesz a börtönöd, szeretnél tenni ez ellen?

Nézzük hogyan csináljuk táborban a majom terelgetést!

Én így bánok el velük.. nézd a videót itt!

TestTudat és TaiChi online kurzus – ingyenes

Mottó: Listen to your body, it’s smarter than you are!

Ha lemaradtál a TestTudat témáról és érdekel, vagy összegeznéd a részeket, akkor összeszedtem egy ingyenes online kurzus formájában itt egy helyen láthatod a 4 videót.

Fej alapú és test alapú tudás megkülönböztetése:

A csikung és tájcsi saját gyakorlási tapasztalaton alapuló megértés és módszer, amely alkalmazható, nem egy tudás-ismeret alapú koncepció a fejben. Ha nem tudsz úszni, nem tudsz úszni tanítani mást, ahogy hegedűlni sem, mert nem fej alapú, hanem test alapú tudás. A mi fejsúlyos kultúránkban ennek megértése sokszor nehéz és félre mehet.

Ezért az általam tantott csikung sem nem intellektuális tanulmány, sem nem képzelet alapú kaland, sem nem hit alapú tan – ezekben ugyanis az a közös, hogy nem tudod alkalmazni és egyik sem tart meg az életben, amikor a szar belehull a ventillátorba!

Tanulunk egy szép 8-as formagyakorlatot, megtanulunk 10 lépéstechnikát és 20 flow széria mozdulatot, valamint a páros gyakorlatok alapjait. Földelünk, lélegzünk, mozgunk, áramlunk, emelkedünk, süllyedünk, kiterjedünk, visszahúzódunk, ahogy a világ körülöttünk, ami bent az kint, ami fent az lent, ami a tudatban az a testben. Mindez az Egyben, ami mégis kettő, mert ez a jin és jang tánca, amit tai chinak hívunk. A taichi már fel is kért a táncra, jössz?

A tai chi megtanít, hogy ezt az örök változást és dinamikát – amit életnek hívunk – meg tudd élni és tudj vele együtt mozdulni, ahelyett, hogy rendre konfrontálódnál vele és szenvednél miatta.

Nem megérteni kell, hanem adaptív cselekvő flowban eggyé válni vele. Gyere ki a fejedből, ahogy az angol mondja “thinking makes you stinking”! A gondolkodás büdössé tesz! A fejed bezárul és megbüdösödsz ott benn, megromlasz, mint egy záptojás, találó nem?!

Ezért a megértés kevés. Sőt a megértés valójában félreértés. Oktatói munkám során első körökben ezt a félreértést kell eloszlatnom sok helyütt.

mert “Tudni és nem tenni, valójában nem tudni!

A nyelv hogyan fejezi ki fej végletét? Olyanokat mondunk, hogy fejbenlét, fejsúlyos, fejébe szorult, fejébe van zárva, mozgás ellen be van oltva, tesi órán fel volt mentve, nincs jelen a testében, testidegen életmód.

Chang San Feng a tai chi alapító mester azt látta..

hogy a szerzetesek hiába meditálnak nagyszerűen, az életben elvéreznek! Hiába a harmónia a meditációban, az életben nem megy.

Miért? Mert a művészetük túl szellemi, elszállt volt, nem volt életszerű és alkalmazható az életben. Amit megtanultak ülésben csendben csukott szemmel, arra nem voltak képesek az életben, mert az élethelyzetekben nem ülünk mozdulatlanul csendben.

Ezért megtanította nekik, hogy amit ülésben gyakorolnak és megvalósítanak harmóniát, azt utána állásban és járásban, mozgásban, majd az élet minden mozzanatában hogyan valósítsák meg. Így ebben a sorrendben, hogyan legyen alkalmazott a művészeted, hiszen, ha rajtad, az életeden nem segít akkor mire jó?

Mozgás művészetét-módszerét Tai Chi Chuannak nevezte. Ezt a legfelsőbb művészetet az Élet inspirálta.

Ez a teljes és tökéletes megvilágosodás módszere!

Mert minden életjelenség mozgásban nyilvánul meg, változtass a mozgásodon és változik az életed!

Neked épp hogy működik vagy nem műkődik az életed?

Akarsz változtatni?

Gyere már taichizni! A kifogásaid unalmasak!

Tudtad, hogy a rizskeksz látványa nem csillapítja az éhséget? Kapcsolódj be a gyakorlásba te is! Taichi, chikung programok itt, aktuális események itt és fb-on itt, online kurzusok az online e-learning felületen itt.

Sápi Ádám, 2020-23, további írásaim

Visits: 5326 | Today: 0 | Total: 157083

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük