Miért foglalkozunk a testtel, ha szellemi gyakorlatot végzünk?
A lélek addig nem ölt testet, vagy nem ad életet a szellemnek, míg meg nem bizonyosodik arról, hogy a majdan lakóhelyéül szolgáló test valóban virul-e. Ügyes eszköz a testem, vagy akadály?
A testnek elég erősnek (vitálisnak, energikusnak, rugalmasnak, lazának) kell lennie, hogy a lélek lakóhelyéül váljon, ami aztán megteremtheti, illetve médiumává válhat a szellemnek. Csak ekkor kezd a test mélyértelműen tanítani, pontosabban ekkor kezdjük megérteni, amit tanít. Ezt nevezem a szellem megtestesítésének. És ekkor kezdődik a test átszellemítése is, ami a másik irányba ható folyamat. De mindkettő a test megfelelő formába hozásában gyökerezik. Tehát mondhatjuk, hogy a test a kulcs. Más szavakkal, az edényt ki kell égetni, hogy be tudja fogadni a lényeget, a földet fel kell szántani, hogy termékennyé váljon. Ebben áll a testtel való munka szakralitása, és a test tényleg templommá válhat.. rajtad múlik.. mindig kéznél van.. egy mester.. Mondanom sem kell, hogy a nyugati kultúrában dívó modern testkultusz célt téveszt, ahogyan a testtel önmagáért foglalkozik és nem számol azzal, hogy a test mulandó, így a testen – mint zárt rendszeren – belül elért eredmények is mulandóak. A modernitás a keleti mozgáskultúrákhoz is ezen anyagbazuhant és -zárt szemléletmóddal áthatva nyúl, eképpen erőszakolja meg és értelmezi át azokat a maga képére. Sajnos az esetek többségében eközben pont a lényeg veszik el.
Szellem a testen keresztül ragadható meg
A testi gyakorlás, bizonyos értelemben a formagyakorlat, valódi jelentősége abban a módban rejlik, ahogy a kibillent, eldeformálódott, torzult, anyagbazuhant, korrupt tudatot – avagy az emberi lény minden szintjét, teljes spektrumát (testi, energetikai, érzelmi, mentális, pszichés vagy lelki, szellemi) – fegyelmezve visszaszoktatja a helyes útra. Ennek a korrekciónak a nyilvánvaló következménye az is, hogy természetesen a belső szervek, mirigyek, idegrendszer, izmok, inak is harmonikusan fognak működni a testben. Mivel megragadni a felsőbb, szubtilisabb (lelki, szellemi) struktúráinkat, létezési szintjeinket az anyagin, a testin keresztül tudjuk, ezért a munka a legdurvább anyagi szinten, a testtel való gyakorlással kezdődik, s így ezen gyakorlás révén képesek leszünk a zavaros harcokból fokozatosan kikászálódnunk, majd képesek leszünk örvendeni a tündöklő napnak, és képesek leszünk beteljesíteni azt a nagyszerűt, amit az ember élet ígér..
Tudtad, hogy a rizskeksz látványa nem csillapítja az éhséget? Kapcsolódj be a gyakorlásba te is! Taichi, chikung programok itt, aktuális események itt és fb-on itt, online kurzusok az online e-learning felületen itt.
Sápi Ádám, 2014-02, további írásaim