Állandójan felmerülő kérdés a tai chi, chi kung tanfolyamok és a gyakorlás kapcsán, tegyük tisztába a témát!
Ez a tanfolyam kezdőknek szól? Rövid válasz: igen!
Hosszú válasz:
Kezdő téma
Évközben eltűntél, abbahagytad, elfáradtál, nem volt rá időd, szeretnéd folytatni, évek óta nem csináltad, mert az élet sűrű és mostohán bánik veled? Te is újrakezdő vagy! Tudd, hogy újrakezdeni ér, sőt!
Régen voltak a kezdők és haladók, de ez már nem trend. Ma már vannak a sima kezdők, az újra kezdők, a tök kezdők és az örök kezdők, te melyik vagy? Mindenki másképp kezdő. Én ugyanazt mondom és mutatom, de mindeni mást lát benne és hall meg belőle. Ami neked szól, azt veszed ki belőle. Fontosabb az, hogy te mit akarsz a taichival, miért csinálod. Indiába mindenki más miatt megy, van aki spirituális útra, van aki elefántot akar látni, van aki az óceánpart miatt és van aki az olcsó kurvák miatt. Te melyik vagy?
Ma egy jógastúdióban, ha vki 3x volt már jógaórán azt hiszi, hogy ő nem kezdő, ezért be kellett vezetni a tök kezdő fogalmát. Hajdanán – mekkora boomer vagyok – 3 év után is kezdő voltam, hiszen mit mondjon, aki 13 éve gyakorolt? Tudok olyan kezdő csoportról is akik 10+ éve tolják, rájuk ragadt, mert a haladók már 20+ éve tolják. Na akkor most ki kicsoda. Hát ezért nics értelme ezen kategóriáknak, csak mert mindig megkapom a kérdést, hogy ez kezdő? Hát persze, nem ez a lényeg, hanem hogy csinálod vagy nem és hogy mit akarsz vele kezdeni, miért jössz, ki vagy te? Ez fontos!
A haladók pedig azon agyaljanak, hogyan tudnának újra kezdő szellemben jelen lenni. Haladó szellem az is, amikor megtanulod a kudarcot elfogadni és az út részévé tenni, a nem sikerül is része. Ne feledd a zen szellem a kezdő szellem. Miért?
Gondolkodj úgy, mint Edison, amikor a villanykörtét éveken keresztül, több mint 900 alkalommal sikertelenül próbálta megépíteni. Amikor megkérdezték tőle, hogy nem ment-e el a kedve 900 kudarc után, csak annyi felelt: „Milyen kudarc? Megtaláltam 900 módot, ami nem működik – és mindegyikkel közelebb kerültem a megoldáshoz” De van egy frappánsabb példa is: Szerinted hányszor próbálkozik egy gyerek, amíg megtanul járni? Mikor van az, amikor azt mondja: „Most már elég, ez nem megy. Inkább hagyjuk az egészet” Ugye, hogy soha? Így van ez a taichival is, ezért mindegy is, hogy mikor kezdted, hányszor kezdted, kezdőnek vagy haladónak érzed magad, mindez félrevezető, a nap végére úgyis az számít, hogy épp csinálod vagy nem. Ha igen, segít neked, ha nem, nem. |
Haladó téma
Hallottam egy idézetet:
„Az igazán nagy tévedésekhez nem a téves gondolatmenetek juttatnak, hanem a rosszul feltett kérdések.”
másrészt, sok filmben felmerülő klisé, pl krimi, thriller, kémfilm, stb, hogy a nyomozás és megértés során mi a jó kérdés felvetés, mert amíg az nincs meg, addig rossz nyomon vannak. Tulképp a taichi gyakorlás is nyomozás és amíg nem tudod feltenni a jó kérdéseket önmagad számára, addig rendre elvéted a taichit és a chikungot. Sose kapod el. Pedig ahelyett, hogy buddhává akarsz válni, néha vedd észre, hogy a buddha akar te lenni.
A haladó taichis jót kérdez, még akkor is, ha nem nagyon tud taichizni és akkor az kedves a szívemnek és titkon örülök belül és gondolom na, neki meglesz nemsokára 🙂 Mégha technikailag kezdő is, szellemében haladó.
Mindig bátorítalak, hogy kérdezzél. A kérdésed nem nekem fontos, hanem neked. Nem a válaszom a fontos, hanem a kérdésed. A kérdésed húz téged az úton. Minden válasz bezár téged, minden kérdés kinyit téged. Nietzsche azt mondta, hogy a meggyőződések börtönök.
Ha tudod mi az a taichi, chikung bajban vagy!
Amikor kérdéseket kapok taichi, chikung gyakorlás kapcsán abszolút ezt látom én is, hogy a rosszul feltett kérdések tévúton tartanak. Ízlelgessük ezt egy kicsit..
Sokszor gondolom azt, hogy a kérdés kapcsán az őszinte válaszom az volna, hogy tudnál jobbat/jobban kérdezni? Mert az út valójában a kérdezés művészete, a kérdésed vezet téged a megértés útján, nem annyira az én válaszom. Ezért, ha rossz kérdést kapok, az mindig a téves mindsetedről árulkodik, ez a kezdők betegsége. De ez nem baj. Hiszen mindenki elkezdte egyszer.
Nem attól leszel haladó, hogy nehéz gyakorlatokat végzel, hanem attól, hogy a mindseted már átalakult, folyamba léptél és egyre inkább a helyes kérdéseket tudod feltenni a gyakorlás kapcsán és önmagad kapcsán. Ezért tud egyszerre kezdő és haladó is ugyanabban a csoportban gyakorolni, hiszen mindenkiben más kérdés motoszkál, amihez a gyakorlásod közelebb segít. Ergo ugyanaz a gyakorlat más más választ kínál egyik és másik embernek. Bármit is mondok mást és mást hall meg belőle egyik és másik ember. Ami fontosabb az – ezen az úton levés, nem az, hogy hol tartasz vagy éppen mit gondolsz az útról vagy melyik gyakorlatot csinálod.
Több konkrétumot kérek!
Szóval összezavartalak, nem érthető? Vagy nagyon is, máris haladó vagy? 🙂
Nyilván tematika és elköteleződés szerint megkülönöztetek én is kezdőbb és haladóbb kurzusokat. De mégis másképp fogalmaznék.
Ha nem tudsz eligazodni a kurzuskínálatban (alább), vagy szeretnéd jobban tudni mi szól neked az évi 13-15 kurzusból, mert minden évben kb ennyi féle folyamatot indítok, hogy minél többen megtalálják a számításaikat és tudjanak a folyamatokkal tervezni, hosszabb távon is építkezni, ezért inkább azt kérdezem tőled, hogy:
5 kérdés neked:
- kezdőbb vagy haladóbb vagy? azaz mennyi tapasztalatod van taichiban, chikungban? és mennyire ügyes a tested, azaz mennyire vagy jelen a testedben?
- laikus, rekreációs céllal vagy szakmai (test, mozgás, egészség, önismeret, oktatás, segítői) szemmel nézel? jobban akarod magad érezni vagy másoknak is segítenél? segítesz?
- bp-i vagy vidéki vagy? hol laksz?
- élő személyes és vagy online videós kurzusok érdekelnek?
- +kérdés melyik kapukon dörömbölsz? 🙂
6 kapu diagram, a chikung és taichi tematikus megközelítése:

Nyugodtan írd meg válaszaidat alább kommentben és én javaslok neked konkrét kurzusokat az éves tanrend kurzus kínálatából!
Kurzus kínálat és éves tanrend itt alább a képen:

Végül miért jó kezdőnek lenni 4 pontban!
Egyrészt a chikungot-taichit nem megtanuljuk és tudjuk, hanem tanuljuk és gyakoroljuk, ez egy folyamat, amely élethosszig is tarthat. Egy programon széles spektrumot felölelünk tananyagban, az is tud tanulni, aki kezdő, az is, aki 1-2 éve csinálja és az is, aki sok éve. Ez olyan mint az élet, mindig van mit tanulni és sosincs kész! A résztvevők közt mindig vannak kezdőbbek és haladóbbak is, itt nincs verseny, mindenki önmagához képest fejlődik, én az oktató egy svédasztallal készülök és te azt veszed el, amit kívánsz és annyit, amennyit elbírsz. Mindig van új anyag és régi is. Tudod 2x nem léphetsz ugyanabba a folyóba! Egy ismeret-instrukció teljesen mást mondd egy kezdőnek és egy haladónak, pedig ugyanazt mondom, de te mást és mást hallasz meg belőle.
Másrészt a kezdőnek azért jó, mert ő tud a legtöbbet tanulni a többiekhez képest. A haladó gyakran szembesül azzal az úton, hogy nincs hová fejlődni, nehezebbé válik a hogyan tovább, merre, milyen irányba. Sokkal nehezebb dolguk van. De az elején könnyű. Én magam is mindig szerettem olyan csoportba járni – bármiről is legyen szó az életben – ahol én a gyengébbek közt voltam, mert akkor tudtam sokat tanulni és gyorsan fejlődni, hiszen volt hová felnőni. Ellenben, ha te vagy legjobb a csoportbn, akkor sanszos, hogy nem tanulsz semmit és nem tudsz fejlődni.
Harmadrészt kezdőként tapasztalhatod, ahogy a csoport energiája felemel. Ha együtt csináljuk, az mindig többet ad, mint amire egyedül képes vagy és utána képes leszel.
Negyedrészt hallottad már, hogy a zen szellem a kezdő szellem? Vajon miért?
Azt is mondhatnám, hogy a haladónak a haladáshoz ismét kezdővé kell válnia, na az aztán az igazi haladó szint!
Tulképp milyen kifogásod maradt, hogy nem csinálod még?!