Tai chi partnerwork

Szeretném bemutatni mit jelent a taichiban a partnerwork avagy a páros gyakorlatok, gyakorlás, hogyan zajlik és miért.

A Tai Chi flow rendszerben a taichi rétegződik, a 4. rétege a páros vagy alkalmazás gyakorlatok szintje az 1.mozdulatok, 2.lépések, 3.formagyakorlat után. Általában a modern nyugaton – ellenben a keleti, tradicionális, harcművészeti megközelítéssel – a 4. réteg méltatlanul mellőzött, nem is közkedvelt, nem megértett szintje a taichinak. A Tai Chi flow rendszerben azonban hangsúlyosan kezelt, ennek több oka van, de talán a legfőbb, hogy élő tradíció és mesterek jelenléte nélkül az egyetlen útja, hogy művészetünk autentikus, működő marad és nem téved el, nem üresedik ki, ha folyamatosan alkalmazásban van tartva, gyakorolva. Tehát az alkalmazás avagy párban gyakorlás során tanuljuk meg használni, alkalmazni a tai chi alapelveket és képességeket, improvizatív, játékos páros gyakorlatok során – ez, annak szintje, amikor beszéled a nyelvet vagy játszol a hangszeren, vagy táncolsz, miután megtanultad a formanyelvet. Itt ugyanis gyorsan kiderül, hogy mi hogy működik és mi hogy nem. Milyennek hiszed a taichidat és milyen valójában. Tehát sokat ad a taichi belső oldalához, tartalmához, mélyebb megértéséhez a külsővel szemben. Az alkalmazásnak is 2 szintje van, az első a páros gyakorlatok formájában, majd később a második az életben bárhol, mert a taichi életedhez való kapcsolódása fontos szempont. Ha ez nem történik meg, akkor mi értelme van? Hiszen az élet konfrontálódik veled, az biztos, mi ez ha nem harc?

Tai chi páros gyakorlatokról ajánló – őszi tanfolyam opcionális kiegészítője

A TCf rendszerben a taichi alkalmazottság és alkalmazhatóság, a tan(anyag) élethez való kapcsolódása fontos szempont.
Röviden a tai chi 4. rétege az alkalmazás vagy páros gyakorlatok szintje, itt tanuljuk meg használni, alkalmazni a tai chi alapelveit és képességeit, improvizatív, játékos páros gyakorlatok során – ez, annak szintje, amikor beszéled a nyelvet. Vagy amikor megtanultál egy hangszeren és zenélsz, vagy megtanultál táncolni és táncolsz valakivel..

Ez kezdők számára is ajánlott? Igen, szükséges inkább nyitottság, kapcsolódáskészség és vágy, kíváncsiság. Tehát, annak ellenére, hogy tapasztalatlan vagy az 1-3. rétegben a mozdulatok, lépések, forma terén, akkor is nyúlhatsz a páros gyakorlatokhoz, ha ez érdekel, csak a megértésed és megérzésed szintje korlátolt marad, de mindenféleképpen fontos tapasztaláshoz juttat.

Páros gyakorlatok (Tui Shou, Qin Na, Ta Lu, harci alkalmazások, taichi bodywork) során gyakorolhatjuk a tai chi alapelveket dinamikus-játékos módon, rátekinthetünk test-tudat összefüggésekre, kapcsolódási mintáinkra és erőnk artikulációjára és használatának módjaira, valamint foglalkozunk az ízületi struktúra nyitásának és zárásának lehetőségeivel, egészségügyi és harci aspektusokkal, feszültség és stressz kezeléssel, az áramlás feltételeinek kiépítésével és akadályaival, a tai chi szemléletmód és technikák alkalmazásával.

Az alapelvekkel foglalkozunk gyakorlatban, alkalmazásban (ellazultság és feszültség, kemény és lágy erő, áramlás, középpont és periféria, süllyesztés, földeltség, tapadás, hallgatás, vezetés és követés, körkörösség, struktúra, nemcselekvés) és nem formagyakorlatot tanulunk, a szükséges technikákat azonban átnézzük.

A tai chi tanfolyam kiegészítéseképp a páros gyakorlatok megmaradnak a strict taichi keretein belül, tehát nem lépünk ki ebből egyéb fúziók irányába, mint a bodywork, playfight irányába, mint azt alább láthatod..

Stonehenge és taichi, mi a közös? Erőkarok és titkos erők, biomechanika és tenszegritás a testben

Stonehenge körül is taichiztak 5 ezer éve? Igen, de nem úgy, hanem..

Nyáron sokat foglalkoztam a Stonehenge rejtélyével, arról vajon hogyan szállították 25-240 km-en át, és emelgették a 5-25 tonnás akár 18m magas köveket és rakták egymásra egy olyan kultúrában, ahol még a kereket sem ismerték? Persze a miért is érdekes kérdés, de arról nem sokat tudunk. A hogyan érdekelt most is, mint az erő, energia természetének, titkainak és lehetőségeinek szakavatott ismerőjét és kutatóját 😉

Vannak megoldásaink – teóriák és gyakorlatok. Na nem azokra a verziókra gondolok, hogy az ufók voltak és ezzel megspóroltuk a gondolkodást, vizsgálódást. Természetesen tudható, hogy módosult tudatállapotban pl veszély, trauma hatására az izmok és az energiatest sokkal többre képes, mint normál tudatállapotban, mivel a blokkoló mechanizmusok kikapcsolnak és olyan erőforrásokhoz fér hozzá az emberi testtudat, amihez általában nem és ilyenkor anyu is fel tud emelni egy traktort, ha a gyerek alá szorult. Sok ilyen eset van. Ennek is van kapcsolata a taichival, hiszen a taichi mozgás során módosul a tudatállapot és bizony olyat tapasztalsz, amit amúgy nem. De erről majd máskor mesélek. Arról is hogy az az izom a farkas testében miért 3x olyan erős, mint a kutya testében

Most nem erről akarok mesélni, hanem az erőkarok használatáról. Fizika óra, ált isk, az erőkar egy olyan szerkezet, ami megsokszorozza az erődet egy áttétel során, amit hívhatunk technológiának vagy technikának is, ami nem feltétlen gép, lehet egy sima rúd is, amivel megemelek egy nehéz követ, amit amúgy nem bírnék, bárki kipróbálhatja a hátsó kertben. Namost a kőkori stonhenge emberek valszeg ilyen technikákat ismertek, komplexebbeket is és ezeket sok évtizeden, évszázadon keresztül tökéletesítettek (1600 évig épült, volt rá idejük!). Vannak videó demonstrációk is világszerte, hogyan építették és persze hogyan nem, amikor kiderült élesben, hogy ja ez nem megy így, de jó ötletnek tűnt papíron. Ez régóta foglalkoztatja a mérnököket, kutatókat a piramisok kapcsán is.

A taichiban is az erőkarokat fedezzük fel a testben és elkezdjük őket használni. Ehhez kell a páros gyakorlat, aminek eredményét utána a formagyakorlatba is átültetheted és akkor lesz a formád nem üres maszatolás a levegőben, hanem belső tartammal áthatottabb. Karok, csontok, huzalok, szalagok, drótkötelek, amik támasztanak, tartanak, feszítenek, emelnek, mozdítanak, erőt fejtenek ki, ha jól használod őket, akkor a saját erőd sokszorosát képes vagy produkálni. Hívhatjuk hatékonyságnak is, máshogy mondva hogyan tudok célt, eredményt elérni úgy, hogy a lehető legkevesebb erőt használom fel? Harcban vagy az életben vagy az egészségmegőrzésben az mindegy. A harci alkalmazások látvnyosabbak, ezért ezt rendre szokás szerint szeretik a taichi mesterek demonstrálni is látványos videókon és élőben is, ez egy külön alfaja a taichi nagy egészének. Mint a szobrászatban, ahol a mű úgy készül, hogy elveszel belőle és nem hozzáadsz. Mi az amit még el tudok venni és jobb lesz az eredmény? Mit tudok még kikapcsolni, ami erőt, energiát fogyaszt bennem? Hú ez messzire vezet önismereti vonatkozásokban is és persze energiaháztartásban is, stresszkezelésről nem is beszélve, amikor már anyit feszítettél, hogy úgy maradtál.

Persze mi nem köveket emelgetünk, hanem lévén a taichi harcművészeti múltja ezt játékosan „harci” kontextusban gyakoroljuk, ahol erő kifejtéseink dinamikáját vizsgáljuk. Először hallgatjuk az erőt, ez azt jelenti, hogy megfigyelem és érzékelem, amikor a partner ereje, energiája belém hatol és megfigyelem a hatást és a reakciómat. Aztán azt gyakorlom, hogyan tudok ezzel és mit kezdeni, beengedni, földelni, eltéríteni, átalakítani, visszadni. Honnan és hogy tudok úgy erőt, energiát nyerni, hogy az esetleg nem is az enyém mégis engem szolgál? Aztán ezzel játszunk, tapasztalunk, átkeretezzük harcainkat konkrét és átvitt értelemben is, erről szól a taichi partnerwork, azaz a páros gyakorlatok.

Hogyan tudok tökéletes erőkar lenni és bárkit kimozdítani, (vagy bármekkora követ felemelni, csak hogy az analógiát megvílágítsam). A kő itt metafora, helyettesítsd be, amivel akarod. Te milyen követ cipelsz a hátadon, ami alatt roskadozik az életed? Szeretnéd jobban csinálni? Az élet terheit könnyebben viselni, elegánsabban? Szeretnéd megtapasztalni az erődet? Az erőt, ami rendelkezésedre áll, csak a többséget nem érdekli és nem használja? Érdekel az erőfeszítés nélküli erő titka?

Olvasnivalók és videók a témában, mesteri szint, azaz taichi képességek alkalmazásban:

Videók tőlem:

Önismereti vonatkozások.. (ez volt a 10 éve tartott Magnetházas Tao dinamikája műhelysorozat ajánlója, ami taichi és önismereti bodywork mentén körvonalazódott)

Kulcsszavak: erő, energia, erőfeszítés, harc, feszültségkezelés, konfliktuskezelés, megragadás, átalakítás, kibillentés, elengedés, középpont, földelés, áramlás, nemcselekvés

Milyen erős vagy? Mit jelent az erő, az erőfeszítés, kell-e, elfogy-e? Mi az erő természete? Milyen erők vannak? Honnan fejtesz ki erőt? Milyen a nemcselekvő cselekvés? Miért harcolsz az életben?
Nyilvánvaló, hogy erőfeszítéseket kell tennünk, hogy elérjük az erőfeszítésnélküliséget, vagy erőfeszítésmentességet, mint állapotot. Bár az is nyilvánvaló, hogy az erőfeszítésnélküliség nem erőfeszítés árán érhető el. Paradoxon, hol a hiba a rendszerben?
A feszültség egy fizikai és pszichés reakció a minket érő stresszre. Azt fogjuk megvizsgálni hogyan reagálunk erre, mit tudunk vele kezdeni, hogyan tudjuk elvezetni, átalakítani anélkül, hogy kiesnénk a kapcsolódásból? Anélkül, hogy kilépnénk egy “rossz” viszonyból, hogyan tudjuk a magunk javára fordítani azt? Mit jelent az, hogy központosultak vagyunk és megalapozottak, strukturáltak, de mégis lágyak, rugalmasak. Hogyan tudunk szabadok maradni a számunkra kellemetlen szituációkban is az életben?
Felismerjük-e amikor belső konfliktusainkat kivetítjük és külsőként éljük meg őket, hogyan konfrontálódunk, hogyan vagyunk jelen súrlódásainkban, konfrontációinkban, konfliktusainkban, mi a konfliktuskezelési stratégiánk? Alkalmazkodó, versengő, konfliktus kerülő, kompromisszum kereső, együttműködő?

Olvasnivalók a témában:

Technikai definíciók

Páros gyakorlatok sokfélék lehetnek a Tai Chiban, pl.: Tui Shou, Qin Na, Ta Lu, harci alkalmazások, taichi bodywork.

Tui Shou (ragadós/toló, lökő kezek):

Páros gyakorlat, célja egyrészt, hogy a JingQi (egyfajta belső hő, vitalitás, tettrekészség) ébredjen bennünk, másrészt segít az erő(nk) természetének és használatának – tehát erőfeszítéseink, hatékonyságunk – mélyebb megértésében, harmadrészt egy nagyon jó kis önismereti eszköz, amelyben magunkra ismerhetünk alapvető kapcsolódási (akár kommunikációs), konfliktuskezelő és reakció sémáink tekintetében.

Ez alapvetően freestyle improvizáció egy kötött keretrendszerben és van neki sport azaz versenyszerű formája is pontozásos küzdelem ütés és rúgás nélkül (láss ilyet is), tehát jobban hasonlít a cselgáncsra, birkózásra vagy szumóra. Mi nem versenyszerűen végezzük, hanem inkább ahogyan egy táncot csinálsz.

Qin Na (ízületfeszítés, vagy nyitás és zárás művészete):

Témánk az ízületek, ízületvédelem, ízületi struktúra lehetőségei és akadályai a mozgásban és alkalmazásban, tehát mitől lesz működő a taichink és mitől nem, és milyen téren akarjuk működtetni? Gyakoroljuk a tai chi eszköztárból a Qinnát, amely a formagyakorlat mélyebb megértését szolgálják, azaz az ízületek bezárásnak és megnyitásának művészetét. Hiszen a flow vagy áramlás feltétele a nyitott ízületi struktúra, de addig nem értheted, érezheted a megnyitást, amíg nincs tapasztalatod a bezárásról és az ezek közti különbségről, milyen a merev és milyen a lágy. Nem mellesleg a lágy erő használatát, a keringést és a tai chi egészségmegőrző aspektusát is jobban megértheted ezáltal. Az ízület zárás során megértheted a harci, önvédelmi oldal lehetőségeit.

Da Lu (Talü, körkörös rutinok és erőalkalmazások):

Olyan páros gyakorlat rutinok, amelyek kötöttek és teret adnak a körkörösség, kapcsolódás és érzékelés-érzékenység, erő és dinamika fejlesztésére 2fél közt. Lásd fenn a körkörösség a taichiban videót.

Harci alkalmazás:

Konkrét tai chi technikák, tehát a formagyakorlatban előforduló elemek harci kontextusban történő alkalmazása. A formagyakorlat felfogható egy láthatatlan ellenféllel való küzdelemként is. Továbbá majdnem minden technikának van egy harci alkalmazás magja, amely a harcművészeti, küzdelmi múltból ered és annak stilizált verziója. Ezzel lehet külön is foglalkozni, hogy kibontsuk a technika mögött meghúzódó erő mintát és annak alkalmazás lehetőségeit, mert erre nem kerül sor a formagyakorlat gyakorlása szintjén, pedig annak mélyebb megértését adja.

Tai Chi bodywork:

A bodywork modern műfaj, ami általános megnevezése a testtel, mozgással, kapcsolódással, térrel kapcsolatos tapasztalat alapú módszereknek, amelyek párban vagy csoportban történik. Ez lehet sokféle hangsúllyal művelni. A Tai Chi bodywork saját meghatározásom, saját fejlesztésű módszerek tematizált gyűjteménye, ami a több évtizedes bodywork, kontaktus alapú táncok, szomatikus és testtudati módszerek és taichi, ill. harcművészeti tapasztalatok fúziójából formálódott. Ezt a taichi óráktól függetlenül tanítom.

Az Élet, a Taichi Alkalmazás legmagasabb szintje

A konkrét alkalmazásokon túl beszélhetünk a taichitól elemelkedett alkalmazásokról is és ez a legérdekesebb, hogy mindazt amit taichiban tanultál, hogyan alklamazod az életben. Életbeli alkalmazásokra példa: kommunikáció, konfliktusok, viszonyok, harcok, önismeret-önfejlesztés, stb..

Az 5. réteg maga az élet! De ahhoz használati utasítás már nincs, sőt ha volna az gyanús volna. Már a 4. réteg is eltávolodhat a taichitól, hiszen taichin belüli alkalmazásokon (tui shou, ta lu, harci alkalmazások) túl már életbeli alkalmazásokról (emk, konfliktusok, párkapcsolat, gyereknevelés stb.. lásd erről külön előadásom) is volt szó.

Az előadást hallgasd meg itt, ahol összeszedtünk kb 20 életterületet, ahol a taichit talkamazzuk:

Playfight – avagy életem egyik sideprojectje, amely a tánc és taichi fúziója

A Playfight mozgáskultúra a tánc és a belső harcművészetek fúziója, amely a mi megközelítésünkben főként a kontakt improvizáción és tai chi-n, a kapcsolódás és nem-ellenállás elvein alapul egyéb testtudati módszerek mellett.

A Playfight gyakorlatok során:
– megfigyelheted, hogy hogyan reagálsz, viszonyulsz a külső hatásokra, és gyakorolhatod hogyan használd őket öntámogató módon ahelyett, hogy konfrontálódnál velük
– játékosan, kreatív módon kifejezheted életerődet
– teret adhatsz a benned élő létörömnek, a szenvedélynek, a haragnak, az együttérzésnek, az együttműködés, a konstruktivitás, a hatékonyság kifejeződésének
– megtanulhatsz táncolni és áramlani (flow) az élet csatáiban, ahelyett, hogy belegabalyodnál a harcokba és játszmákba
– önismereti felismerésekkel és testtudatos jelenlét élményekkel gazdagodhatsz
Mi a közös a táncban és a belső stílusú harcművészetben? Mindkettő testtudatos, kontaktuson alapuló mozgáskultúra, amelyben nagyon hasonlatos a középpont, a tengelyek, a lágyság-erő-ellenerő használat, a vezetés-követés dinamikája, ill. az egység élményének vagy flownak a megtapasztalása.

Hogyan jön ebbe az önismeret?
Tapasztalat alapú partnerwork/bodywork módszerekkel dolgozunk, amelyek tükrözik kapcsolódási mintázatainkat és különböző élethelyzetekhez való viszonyulásunkat. Ezekben a tükrökben magadra ismerhetsz és változtathatsz; te döntesz, hogy harcolsz vagy táncolsz az életben.

Kulcsszavaink:
ellenállás – megengedés
sodródás – áramlás
erőfeszítés, akarat – ellazultság
érintkezés – kapcsolódás
jelenlét – tudatosság – flow
harc – játék
kibillenés és esés, mint létállapot

Playfight elvonulás témánk volt pl.: Árnyék és középút.
Az árnyék önmagunk azon része, amit nem fogadunk el, belül küzdünk vele és kívülre projektálva ellenségként éljük meg életünkben. Az árnyék-integráció belső munka, fontos lépés az önismeret útján és feltétele az egység vagy nemkettős létállapot tapasztalásának. A középút a szélsőségektől mentes, bár azok beölelésén és meghaladásán át vezető út a teljesség felé.

Videók tőlem:

Visits: 1816 | Today: 5 | Total: 203880

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük