Test hogyan hat az energetikára és a tudatra – TestTudat sorozat 3. rész

Test kihatása az energiára

A mély egyenletes légzéssel párosított lassú, fokozatos nyújtás és folyamatos mozgás az egyik legjobb módszer a test akadálymentesítésére, ennek következménye az érzékenységünk, érzékelésünk élénkülése, ennek következménye az energiaáramlás felszabadulása testünkben.  A depressziódon, szorongásaidon vagy az aggodalmaidon nem biztos, hogy tudsz változtatni, de nyújtani és mozogni biztosan tudsz. A test eszköz, ragadd meg, és látni fogod, hogy test és az érzeteid hogyan vannak hatással egymásra!

Az energiának szükséges a szabad és blokkmentes út, hogy áramoljon és átalakuljon. A testben az energia csapdába tud esni az izmokban, amelyek mindig hatással vannak az idegrendszer működésére, mivel a izomfeszültség elfojtja az idegeket, ezeket nevezzük neuromaszkuláris csomóknak, vagy blokkoknak. Másik akadály a merev, beszűkült ízületekben rejlik, amelyek szintén kihatással lehetnek az idegrendszerre, gondoljunk csak a merev csigolyákra, amik blokkolják a gerincvelőből kilépő idegnyúlványokat. Mindenfajta feszültség (testi, tudati) akadálya az áramlásnak, ha az energia nem áramlik szabadon, az ahhoz hasonlít, mint a folyók esetében a holtág. Ott bizony pangás, fülledtség, poshadás, rothadás keletkezik, és az élővilág elhal. Hasonlóképpen testünkben is, az energia elakadása testi-lelki torzulások, problémák, betegségek forrásává válik.

Test kihatása a tudatra

Gurdjieff (nagy hatású 20.szd.-i misztikus) szavaival, aki a jógáról beszélt, de mint testtudati módszerre ugyanúgy igaz ez a taichira, chikungra is, azaz a test felszántására, a gyakorlás kezdeti szakaszára:
A gyakorlásban elengedhetetlenül át kell küzdeni magunkat a testtartásokon, mert csak ezeken keresztül élhetjük és érthetjük meg, hogy vannak testtartások, amelyekben bizonyos hangulatok vagy gondolatok sohasem fognak tudni felébredni bennünk. Amilyen a hozzáállásunk, olyan lesz a helytállásunk, vagyis ha eltökéltség jellemzi, a hozzáállásunkat, akkor ugyanez a határozottság jellemvonásunkká fog válni.

A testtartások alapvető kapcsolatban állnak a személyiséggel és az érzelmekkel. A tai chi, chi kung a speciális keretek mentén történő mozgás révén képes átnyújtani, mobilizálni és ezáltal megerősíteni a test minden izmát, inát, kötőszövetét (fasciát), amelyek elgyengültek, deformálódtak, vagy bemerevedtek mentális feszültségek, vagy helytelen testtartások következtében a hosszú évek során. A laza, feszültségmentes, stabil tartás és állás megalapozza a belső erőnk kibontakozását, egy egészséges, oldott, örömteli, energikus, harmonikus, tudatos jelenlét felé.

A tai chi és chi kung, mint testtudat módszerek ebben a test-energia-tudat harmonizáló munkában is remek támpontokat adnak, hiszen az egyik alapelv a megfeszítés (jang) és ellazítás (jin) harmonikus váltakoztatása a mozgásban.

Tudtad, hogy a rizskeksz látványa nem csillapítja az éhséget? Kapcsolódj be a gyakorlásba te is! Taichi, chikung programok itt, aktuális események itt és fb-on itt, online kurzusok az online e-learning felületen itt.

Sápi Ádám, 2014-02, további írásaim

Visits: 33 | Today: 0 | Total: 137213

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük